OSTEOARTRİT NEDİR ?

OSTEOARTRİT NEDİR ?

Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir? 

Osteoartrit (OA), hem kıkırdağı hem de eklemin kemik ve yumuşak dokularını etkileyen bir dejeneratif eklem hastalığıdır.

Romatizmal Hastalıklar” grubuna girmekte olup bu kategori içerisinde bir tür artrit (eklem iltihabı) olarak nitelendirilir.

Osteoartrit, kalça, diz, el ve ayak eklemleri ve omurgada meydana gelebilmekte olup bunlardan ilk üçü en sık görülenlerdir. Ağrıya sebep olur ve OA’dan etkilenen kişinin hareket kabiliyetini ve serbestliğini doğrudan etkiler. Bunun bir sonucu olarak da sadece fizyolojik/bedensel değil psikolojik yıpranmaya da yol açar. Osteoartrit hastası için en alelade işler bile, bu patolojiye ilişkin kısıtlamalar sebebi ile büyük engellere dönüşebilir. Fiziksel aktivitenin kısıtlanması ile hipertansiyon, obesite, diabet veya kardiyovasküler  (kalp-damar) hastalıklar gibi başka eşzamanlı problemlerle de bağlantılı hale gelir. 

Osteoartrit’in Sebepleri

Osteoartrit, eklemlerinizdeki kemiklerin uçlarına tampon vazifesi gören kıkırdağın zaman ile yıpranması ile meydana gelir. Sağlam kıkırdak, neredeyse sürtünmesiz eklem hareketine imkan tanıyan sert, kaygan bir dokudur. Kıkırdak aşınması ile kemik kemiğe sürtünecektir bu da ağrılı eklem hareketine ve zamanla tamamen hareketin kaybına neden olacaktır.  

Osteoartrit sıklıkla bir “yıpranma ve aşınma” hastalığı olarak anılır. Ancak, OA, kıkırdağın bozulmasının yanı sıra tüm eklem yapılarını da etkiler. Kemikte ikincil değişikliklere ve eklemi bir arada tutan, bağ dokularının ve eklem kapsülünün bozulmasına sebep olur. Dokulardaki inflamasyon ile sinovit tablosu gelişirse eklemde yayarlı olmayan sıvı birikmesi ile şiş ve ağrılı eklem tablosu ortaya çıkar.  “Sağlıklı Eklem Sıvısı” ile kıkırdağın korunması ve kıkırdak matriksinin rejeneratif aktivitesi OA için en önemli hususlardır.  

Semptomlar

Osteoartritin semptomları progresif olup zamanla ilerler. İlk aşamada, egzersiz sonrası ve eklemin maruz kaldığı eforla bağlantılı olarak ağrı meydana gelir.

Osteoart

Hastalığın ilerlemesi ile birlikte sadece hareket ile ve hatta istirahat sırasında ağrı meydana gelir ki böylece rahatsızlık daha da  süreklilik arz eder.

Hastalığın diğer bir karakteristik semptomu ise eklem işlevinin ilerleyici olarak güçsüzleşmesi olup, bu durum uzun vadede hareket kabiliyetinin kaybına kadar gider. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte kemiklerde ve kaslarda zayıflık, eklemlerde kontraktürler, ağrıyı şiddetlendiren ve eklemi saran deformasyonlar meydana gelebilir.  

Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları (2)
  1. arman unan dedi ki:

   Single Flex high ürünü kullandım ve sağ dizimdeki hareket ve ağrı şikayetim belirgin şekilde azaldı. doktorumun önerisi doğrultusunda 6-8 ay sonra tekrar kullanmam gerekecek. hareket kabiliyetimin artması sonucu yürümelere tekrar başlamamda bir sakınca olur mu?

  2. Comprehensive phone lookup dedi ki:

   This write-up is a complete guide on the subject; it’s a goldmine of knowledge.

   https://gohalalshopper.com/members/etsukoschuhmac/profile/

  Whatsapp
  Ayşe Yılmaz
  Ayşe Yılmaz
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?